wtorek, 6 grudnia 2011

Alchemik Sędziwój i Zygmunt III (Jan Matejko).

Alchemik Sędziwój i Zygmunt III Waza. Mal. Jan Matejko (1867 r.).


Przedstawiona na obrazie scena rozgrywa się w komnacie "Achemia", na pierwszym piętrze Zamku Wawelskiego. Klęcząca postać z lewej strony to alchemik Michał Sędziwój.  Prezentuje on wyciągniętą przed chwilą z pieca monetę zmienioną w bryłkę złota, jako owoc udanej transmutacji metalu w złoto. W centrum stoi król Zygmunt III Waza. Postać z lupą z lewej strony króla to marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski (sponsor badań Sędziwoja). Za królem stoi wojewoda sandomierski Jerzy Mniszech, a zza królewskiego fotela wychyla się błazen. Czarno odziana postać z różańcem po prawej stronie to ksiądz Piotr Skarga (królewski spowiednik). W tle widziwmy jedną z dam dworu. Do tej postaci pozowała Teodora - żona Jana Matejki.

3 komentarze:

 1. Według sekretarza Matejki Mariana Gorzkowskiego pomysł do obrazu podsunęła artyście myśl o putym skarbie państwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio słuchałem debaty historyków w Polskim Radiu o Piotrze Skardze i to, co kiedyś juz tu pisałem, że Skarga (nie myliłem się) nie był spowiednikiem, co potwierdzili historycy także myślę, że trzeba usunąć tekst, iż był spowiednikiem Zygmunta III Wazy (opis obrazu przepisałeś z Wikipedia a jak sie okazało Wikipedia pisze bzdury!) Spowiednikiem był Stanisław Pstrokoński z Burzenina herbu Poraj, biskup chełmski, jezuita, proboszcz płocki.

  Marian Gorzkowski sekretarz Matejki opisując ten obraz według wskazówek Matejki wymienia tą postać na obrazie, jako kapelana, czyli nie może to być Skarga a tym bardziej jego spowiednik.

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń