Carowie Szujscy na Sejmie warszawskim
(29 października 1611 r.). Mal. Jan Matejko (1892 r.).
Jan Matejko wzorował się na zaginionym obrazie Tomasza Dolabelli "Przyjęcie Szujskich w Sali Senatu w 1611 r". Przedstawiona powyżej scena wydarzyła się 29 października 1611 roku, w Wielkiej Sali Senatu, na Zamku Królewskim w Warszawie. Carowie Szujscy zostali wzięci do niewoli (czy raczej przejęci od moskiewskich spiskowców, którzy ich wcześniej uwięzili) przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego 13 dni po bitwie pod Kłuszynem (4 lipca 1610 r).
Z lewej strony widzimy króla Zygmunta III Wazę siedzącego w stroju koronacyjnym na tronie okrytym szkarłatem z biały orłem. Przed królem stoi hetman Żółkiewski wskazujący na Szujskich. Jeden z nich pada na kolana dotykając czołem posadzki. Drugi schyla się w głębokim ukłonie. Z prawej strony widać moskiewskie sztandary zdobyte pod Kłuszynem.
.
Car Wasyl i jego bracia - Iwan i Dymitr - nie brali udziału w bitwie pod Kłuszynem i to nie tam wpadli w ręce Polaków. 13 dni po bitwie car został uwięziony przez grupę spiskowców a zebrana Duma zajęła się jego detronizacją. Polacy 'przejęli' go dopiero po wejściu do miasta, do tego czasu znajdował się pod strażą w Monasterze Czudowskim.
OdpowiedzUsuń