poniedziałek, 28 listopada 2011

Carowie Szujscy na Sejmie warszawskim (Jan Matejko).

Carowie Szujscy na Sejmie warszawskim
(29 października 1611 r.). Mal. Jan Matejko (1892 r.).

Jan Matejko wzorował się na zaginionym obrazie Tomasza Dolabelli "Przyjęcie Szujskich w Sali Senatu w 1611 r".  Przedstawiona powyżej scena wydarzyła się 29 października 1611 roku, w Wielkiej Sali Senatu, na Zamku Królewskim w Warszawie. Carowie Szujscy zostali wzięci do niewoli (czy raczej przejęci od moskiewskich spiskowców, którzy ich wcześniej uwięzili) przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego 13 dni po bitwie pod Kłuszynem (4 lipca 1610 r).
Z lewej strony widzimy króla Zygmunta III Wazę siedzącego w stroju koronacyjnym na tronie okrytym szkarłatem z biały orłem. Przed królem stoi hetman Żółkiewski wskazujący na Szujskich. Jeden z nich pada na kolana dotykając czołem posadzki. Drugi schyla się w głębokim ukłonie. Z prawej strony widać moskiewskie sztandary zdobyte pod Kłuszynem.
.

1 komentarz:

  1. Car Wasyl i jego bracia - Iwan i Dymitr - nie brali udziału w bitwie pod Kłuszynem i to nie tam wpadli w ręce Polaków. 13 dni po bitwie car został uwięziony przez grupę spiskowców a zebrana Duma zajęła się jego detronizacją. Polacy 'przejęli' go dopiero po wejściu do miasta, do tego czasu znajdował się pod strażą w Monasterze Czudowskim.

    OdpowiedzUsuń